پنل کنترل Ajenti؛ نحوه نصب و استفاده

پنل کنترل Ajenti یک ابزار متن‌باز سبک و مدرن برای مدیریت سرورهای مجازی اختصاصی یا VPS هاست. در این مطلب قصد داریم  نحوه نصب پنل کنترل سرور Ajenti را در اوبونتوی نسخه ۱۶٫۰۴ به شما آموزش دهیم. همچنین در ادامه با نحوه کار پلاگین Ajenti V برای مدیریت وب‌سایت‌هاه، ایمیل‌ها، دامین‌ها و … از طریق پنل آشنا می‌شویم.

یک مدیر وب‌سایت ‌میتواند با استفاده از پنل کنترل Ajenti مدیریت یک سرور لینوکس را به‌دست بگیرد. وی این کار از طریق یک مرورگر وب و یک رابط کاربری هوشمند انجام می‌دهد. این در حالی است که در حالت عادی این کار مستلزم استفاده از یک ترمینال خواهد بود. البته با استفاده از یک سری پلاگین‌ها و یا توسعه یک پلاگین سفارشی با زبان پایتون، می‌توان کاربردهای Ajenti را افزایش داد.

پیش‌نیازها

نکات لازم

گام ۱) تنظیم FQDN هاست

برای تغییر عنوان هاست از فرمان hostnamectl استفاده می‌شود. فرمان hostnamectl به صورت مستقیم، تغییر نام هاست را در کرنل اِعمال می‌کند. در این حالت، شما نیاز به راه‌اندازی دوباره سیستم نخواهید داشت. انتخاب عنوان هاست بر اساس ساب‌دامینی صورت می‌گیرد که قرار است در ادامه، از آن برای دسترسی به پنل کنترل استفاده کنیم.

$ sudo hostnamectl set-hostname SUBDOMAIN

سپس فایل /etc/hosts را ویرایش کرده و خط زیر را در انتهای آن اضافه می‌کنیم:

$ sudo vi /etc/hosts

IP-ADDRESS SUBDOMAIN.DOMAIN.TLD SUBDOMAIN

در این نمونه، یک IP جعلی، panel به عنوان ساب‌دامین و نام هاست و example به عنوان نام دامین و com به عنوان TLD استفاده شده است.

$ sudo vi /etc/hosts

۱۲۳٫۴۵۶٫۷۸٫۹ panel.example.com panel

با استفاده از فرمان زیر، مدیریت شبکه را بروزرسانی کنید تا تغییرات بالا انجام شوند.

$ sudo systemctl restart NetworkManager.service

در همین حال، عنوان و FQDN هاست را بررسی کنید.

$ hostname

panel

$ hostname -f

panel.example.com

نتایج شما بر اساس SUBDOMAIN، DOMAIN و TLD متفاوت خواهند بود.

گام ۲) نصب Ajenti

نصب پنل کنترل Ajenti بسیار ساده و راحت انجام می‌شود. اولین قدم در این راه، اضافه‌کردن منبع کلیدی Ajenti است تا مدیریت بسته‌ها آن را در طول فرآیند نصب تشخیص دهد.

$ wget http://repo.ajenti.org/debian/key -O- | apt-key add –

سپس، داده‌های منبع Ajenti را به فهرست منابع اضافه کنید. نهایتاً با بروزرسانی بسته‌های سیستم، مطمئن شوید که همیشه آخرین نسخه نرم‌افزارها را نصب کرده‌اید.

$ sudo echo "deb http://repo.ajenti.org/ng/debian main main ubuntu" >> /etc/apt/sources.list

$ sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

در آخر، با اجرای فرمان زیر از طریق ترمینال، Ajenti را  نصب کنید. این کار ممکن است چند دقیقه به طول بیانجامد.

$ sudo apt-get install ajenti

....

....

------------------------------------------------

Now start Ajenti with 'service ajenti restart'

Ajenti will listen on HTTPS port 8000 by default

Default username : root

Default password : admin

------------------------------------------------

....

....

وقتی نصب به اتمام رسید، Ajenti را دوباره راه‌اندازی کنید.

$ sudo service ajenti restart

حالا که پنل کنترل Ajenti نصب شده،‌ بیایید به آن دسترسی پیدا کنید و اندکی تنظیمات انجام دهیم.

گام ۳) دسترسی به پنل کنترل Ajenti

برای دسترسی به Ajenti، مرور موردعلاقه‌تان را باز کنید و آدرس https://SUBDOMAIN.DOMAIN.TLD:8000 را در آن وارد کنید. اگر تاکنون نام دامین را تنظیم نکرده‌اید، می‌توانید آدرس IP را وارد نمایید. در این حالت، شما با پیغام هشدار، عدم تأیید مجوز روبرو خواهید شد. البته که می‌توانید آن را به عنوان یک استثنا در لیست وارد کنید و به پنل کنترل Ajenti وارد شوید.

نصب پنل کنترل Ajenti؛ صفحه ورود

نصب پنل کنترل Ajenti؛ صفحه ورود

به عنوان کاربر روت و پسورد admin وارد شوید. در نتیجه به صفحه داشبورد Ajenti هدایت خواهید شد.

نصب پنل کنترل Ajenti؛  داشبورد مدیریت

نصب پنل کنترل Ajenti؛  داشبورد مدیریت

 

می‌توانید داشبورد Ajenti و دیگر گزینه‌ها را از نوار سمت چپ مرور کنید. همچنین امکان راه‌اندازی دوباره و توقف Ajenti از صفحه اصلی وجود دارد.

گام ۴) استفاده از Ajenti

بعد  از ورود به پنل کنترل Ajenti برخی تنظیمات را باید انجام دهید. برای شروع می‌توانید تغییر پارامترهای زیر را امتحان کنید.

گام ۵) نصب Ajenti V

Ajenti V یک بسته اضافی برای افزودن دامنه کاربردهای هسته پنل کنترل Ajenti است. تا زمان نگارش این مطلب، این بسته شامل ابزارهایی از gunicorn، mail، MySQL، NodeJS، php-fpm، puma، pureftpd، unicorn و NGINX است. ضمن اینکه شما می‌توانید پشتیبانی PHP 5.6 را با اضافه کردن منبع ppa:ondrej/php به لیست منابع‌تان حفظ کنید.

$ sudo apt-get install -y software-properties-common

$ sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php

$ sudo apt-get update

حالا با کمک فرمان زیر در ترمینال، بسته‌های Ajenti V را نصب می‌کنیم:

$ sudo  apt-get install ajenti-v ajenti-v-ftp-pureftpd  ajenti-v-mail ajenti-v-mysql ajenti-v-nginx ajenti-v-nodejs ajenti-v-php5.6-fpm ajenti-v-php7-fpm ajenti-v-php7.1-fpm ajenti-v-php7.2-fpm ajenti-v-python-gunicorn ajenti-v-ruby-puma ajenti-v-ruby-unicorn

در طول فرآیند نصب، مدیریت بسته‌ها به شما اعلام می‌کند که یک کلمه عبور روت MySQL را در اختیارش قرار دهید. همچنین شما باید یک مجوز برای ساخت دایرکتوری‌های جدید وب ادمین courier ایجاد کنید.

نصب پنل کنترل Ajenti؛ تنظیم پایگاه courier

نصب  Ajenti V؛ تنظیم پایگاه courier

حالا مدیریت بسته‌ به شما اعلام می‌کند که یک مجوز برای سرویس ایمیل courier موردنیاز است. دکمه Ok را بزنید تا کار ادامه پیدا کند.

نصب پنل کنترل Ajenti؛ تنظیم SSL

نصب Ajenti V؛ تنظیم SSL

تنها چند دقیقه دیگر نصب Ajenti V به پایان می‌رسد. سپس باید گزینه Services را نوار کناری انتخاب کرده و آیکون Restart را را در انتهای ردیف Ajenti بزنید. وقتی سیستم دوباره راه‌اندازی شد، باید دوباره به پنل کنترل وارد شوید. حالا می‌توانید بخش جدید Web را در نوار کناری سمت چپ مشاهده کنید. با کلیک بر روی دکمه Enable می‌توانید ابزار Ajenti V را فعال کنید.

"نصب

هم‌اکنون ابزار Ajenti V نصب و فعال شده است. در نتیجه، پنل شما قدرتمندتر از قبل عمل خواهد کرد. شما می‌توانید وب‌سایت اضافه کنید، وب‌میل فعال نمایید و بسیاری از کارهای دیگر را انجام دهید. نهایتاً از VPS جدیدتان لذت ببرید.

با ما در تماس باشید

کارشناسان ما در هر لحظه منتظر پاسخوگویی به سوالات شما هستند.

کلیه حقوق مادی و معنوی سیستم متعلق به آریانت می‌باشد.